Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Vaikų literatūros leidyba Lietuvoje

Vaikų literatūros leidyba Lietuvoje

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Kas yra "Vaikų literatūra"?. Lietuvos vaikų literatūros raida. Vaikų literatūros centras (VLC). Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija. Vaikų bei paauglių knygų leidybos tendencijos. Dabartinė Lietuvos vaikų literatūros leidybos būklė. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas

Ištrauka

Nuo pat XIX a. pabaigos pranašaujama knygos mirtis. Kaskart atsiradus naujai žiniasklaidos priemonei ši pranašystė skamba vis grėsmingiau. Diafilmai, komiksai, vėliau radijas, televizija, videoflmai, kompiuteris ir galiausiai internetas.
Ir vis dėlto, žvelgiant į šiandieninį pasaulį matome, kad knyga ne tik išliko, bet dar niekuomet nebuvo tiek daug leidžiama, parduodama ir skaitoma, kiek šiuo metu. Tai galioja ir vaikų knygoms, kuriomis šiais laikais turėtų būti ypač gerai rūpinamasi, juk jas skaito mažiausiai gyvenimiškos patirties turintys žmonės, tačiau ar taip yra iš tikrųjų?
Šią temą pasirinkau todėl, kad su vaikų literatūros leidyba Lietuvoje esu susipažinusi mažiausiai ir noriu sužinoti ar ji yra tiek pat gyvybinga ir aktuali kaip ir suaugusiųjų bei kita literatūra? Šiuos aspektus plačiau mėginsiu apžvelgti savo darbe.

Vaikų literatūra – literatūros mokslo terminologijoje, vartojamas terminas, kuriuo žymimi kūriniai, skirti tam tikro amžiaus skaitytojams – vaikams.
Vaikų literatūrą kuria rašytojai, mokslininkai, pedagogai ir kiti žmonės, kurie toje srityje turi literatūrinių sugebėjimų. Gabūs vaikai kartais parašo kūrinėlių, kurie spausdinami vaikų periodikoje, o kartais net išleidžiami atskirais rinkiniais. Taigi terminas "vaikų literatūra" nėra vienareikšmis. Čia susipina dvi sąvokos: "vaikų literatūra" ir "literatūrinė vaikų kūryba". Literatūros moksle literatūriniai vaikų rašiniai, jų kūryba nėra vadinama vaikų literatūra (kaip pvz. vaikų piešiniai ar jų skulptūriniai darbai nėra vadinami dailės kūriniai tikrąja žodžio prasme).
Dažnai literatūros moksle ir literatūros kritikoje vartojamas terminas "Literatūra vaikams". Šiuo terminu yra vadinami tokie kūriniai, kurie nebuvo rašyti specialiai vaikams arba jau prigiję vaikų skaitiniuose. Kadangi kartais nelengva nustatyti kuris kūrinys buvo parašytas būtent vaikams ir kuris yra tik prigijęs vaikų literatūroje (pvz. L. Biliūno "Kliudžiau", S. Nėries "Eglė žalčių karalienė"), tai būna daug sunkiau naudotis ir "literatūros vaikams" terminu.
Kartais šnekamojoje ir kiek rečiau literatūrinėje kalboje vartojamas terminas "vaikiška literatūra", "vaikiška knyga". Juo norima pasakyti, kad vaikų literatūros kūrinyje yra mažo vaiko suvokimą atitinkančių meninių priemonių, meninių vaizdų, kad knyga turi daug elementų būdingų mažų (ikimokyklinio amžiaus) vaikų knygai. Tačiau šis terminas literatūros moksle nėra vartojamas.
Taigi galimais vartoti yra du terminai – "vaikų literatūra" – kūriniai, rašyti būtent vaikams ir "kūriniai vaikams" – bendrosios literatūros kūriniai, dėl savo vaizdavimo savitumų gali būti skiriami skaityti vaikams arba jau yra "prigiję" vaikų literatūroje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-05-07
DalykasLiteratūros referatas
KategorijaLiteratūra
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis74.4 KB
AutoriusVioleta
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasA. Ruškys
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vaiku literaturos leidyba Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • A. Ruškys
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą