Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>K. Gaivenis "Margas žodžių pasaulis"

K. Gaivenis "Margas žodžių pasaulis"

  
 
 
12345678
Aprašymas

Kazimieras Gaivenis. Žodžiai praeities liudininkai. Gyvuojantys ir užmiršti naujadarai. Žodžiai, kuriais skaičiuojame. Žodžiai, kuriais juokaujama. Klaidinantys žodžiai. Mokslo kalbos žodžiai ir terminai. Beveik nežinomi žodžiai. Žodžiai panašūs į paminklus. Apibendrinimas.

Ištrauka

Kazimieras Gaivenis (1934 – 2003) žymus kalbininkas bei vienas iš garsiausių lietuvių kalbos terminologų ir kalbos kultūrininkų. Mokslus ėjo Šeimaties pradžios mokykloje, Tauragnų progimnazijoje, Utenos I vidurinėje mokykloje ir Vilniaus universitete, kuriame 1959 m. gavo filologo ir lietuvių kalbos bei literatūros mokytojo diplomą su pagyrimu. Po studijų buvo paskirtas į pirmą ir vienintelę savo darbovietę - Lietuvių kalbos ir literatūros institutą. K.Gaivenis mūsų kalbotyros istorijoje išlieka savo daugybe vertingų darbų - knygomis "Margas žodžių pasaulis" (1987) bei (su kitais parašytomis) "Mokyklinis lietuvių-rusų kalbų žodynas" (1985, 1989), "Kalbotyros terminų žodynas" (1990), "Terminologijos taisymai" (1992), "Radioelektronikos terminų žodynas" (2000) ir kitomis. K.Gaivenis rašė tik apie kalbą. Jis paskelbė per 400 mokslinių ir mokslo populiarinamųjų straipsnių bei straipsnelių įvairiais kalbos mokslo ir praktikos klausimais, mokėjo ir mėgo rašyti netgi patiems mažiausiems skaitytojams. Bet daugiausia Jo rašyta apie terminus ir terminologiją. Be galo daug laiko ir išminties Jis atidavė praktiniams lietuvių terminologijos tvarkymo darbams. Taisydamas terminus, juos kirčiuodamas, recenzuodamas, dalyvaudamas šimtuose posėdžių, rašytojas prisidėjo prie visų svarbiųjų antrojoje XX a. pusėje išleistų terminų žodynų, o per pastarąjį dešimtmetį ir prie didelės krūvos terminų standartų rengimo bei gerinimo. K.Gaivenį pažinojo ir kalbininko pagalbos ar talkos prašė šimtai įvairiausių specialybių mokslininkų, gamybininkų ir vadovų, knygų leidybos, spaudos ir radijo bei televizijos darbuotojų. Visų jų kalbos rūpesčiai rūpėjo ir K.Gaiveniui, nes pats didysis Jo rūpestis buvo gimtosios kalbos taisyklingumas ir gerovė. Jo suteikta tūkstančiai konsultacijų ir patarimų, pasiūlyta ir pataisyta daugybė įvairiausių sričių terminų, nemažai jų paties sukurta. Tai bus vienas iš daugiausia kalbos praktikos baruose antroje XX amžiaus pusėje nuveikusių Lietuvos kalbininkų. Jis dirbo ne tik terminologo, bet ir leksikografo, leksikologo, kalbos kultūrininko darbą.
Šioje Kazimiero Gaivenio knygelėje "Margas žodžių pasaulis" daugiausiai dėmesio skiriama lietuvių kalbos leksikai, atkreipiamas dėmesys į tuos žodžius, apie kuriuos dažnai nesusimąstome, aiškinamasi kiek žodžių yra lietuvių kalboje. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLiteratūros namų darbas
KategorijaLiteratūra
TipasNamų darbai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis19.89 KB
AutoriusAkascha
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2011 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasI. Mickienė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasKauno humanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Margas zodziu pasaulis [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • I. Mickienė
  • 2011 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą