Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>F.H. Burnett apysakų bruožai ir personažų paveikslai

F.H. Burnett apysakų bruožai ir personažų paveikslai

  
 
 
123456
Aprašymas

Vaikų literatūros seminaras. F.H. Burnett - "Mažasis Lordas Fontlerojus" ir "Ką nuveikė Keitė". F.H. Burnett (Bernet) kūryba ir kita XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pradžioje specialioji proza vaikams. Svarbiausios žinios, faktai apie F.H. Bernet gyvenimą. Sedrikas – "žavingo vaiko" modelis. Sedriko paveikslo pagrindiniai bruožai, meninio įtikimumo problema. Senelio, Dorinkorto grafo charakteris. Sedriko ir senelio (grafo) santykių dinamika. Motinos paveikslo savitumas, svarba, vieta. Žanriniai, stilistiniai kūrinio bruožai. Aktualumo ir "senamadiškumo" problema. Kūrinio problematikos savitumas: moraliniai? socialiniai? psichologiniai? kitokie klausimai (aspektai)? Moraliniai. Socialiniai. Psichologiniai. Kūrinių veiksmo vietos (erdvės) bruožai. Gamtos vaidmuo. Suaugusiųjų ir vaikų (paauglių) ryšiai, sąveika. Pagrindinių veikėjų paveikslų turinys. Svarbiausios kūrinio idėjos, jų formulavimo meniškumo (subtilumo/didaktiškumo) problema. Meninis, žanrinis savitumas ir kt.

Ištrauka

Frensė Hodžson Bernett gimė 1849 m. lapkričio 24 d. Anglijoje, Mančesteryje. Frensė Eliza buvo viena iš trijų dukterų. Būdama dar visai maža, Frensė, tapo našlaite (tėvas mirė sirgdamas 1953 m. Frensė, kaip galima pastebėti jos daugelyje kurtų personažų, buvo taip pat draugiška, smalsi, pasitikinti, nuovoki, nors ir vaikystė nebuvo lengva. Tačiau daugybė kliūčių, lėšų stygius jai nesutrukdė kovoti, siekti savo rašytojos karjeros ir Frensė būdama 18–kos jau tapo rašytoja. Ji jau kūrė apsakymus už kuriuos jau turėdavo pelno. Frensė ištekėjo už ilgamečio draugo, susilaukė dviejų sūnų, deja vieną iš jų teko palaidoti dar jam būnant paaugliu. Tačiau šis buvo ją labiausiai paskatinęs užsiimti literatūros rašymu. Kitas sūnus liko vienintelė Frencės Bernett paguoda ir atrama, toks pat guvus, greitai komunikuojantis, protingas, kaip pats autorės sukurtas veikėjas Sedrikas iš apsakymas "Mažasis lordas Fonlerojus".

F.H. Bernett kūrinyje, Sedrikas ¬– pagrindinis personažas. Jis vaizduojamas kaip itin draugiškas, geraširdis, paslaugus, mielas vaikas. Autorė šio vaiko modelį kuria remdamasi XIX ir XX a. sandūros idėja, jog didesnis dėmesys literatūroje turėtų būti skiriamas ir vaikui. Toks panašus modelis yra pastebimas ir kituose XIX a. pab kūriniuose (Bičer Stou – "dėdės Tomo trobelė" (Evos paveikslas) arba Merės Meips Dodž – "Sidabrinės pačiūžos". Bernett sukurtas Sedriko modelis atskleidžia ir įtvirtina to meto požiūrį į vaiką – jis svarbi bet kokios šeimos dalis, giminės tąsa, paveldėtojas (nebūtinai materialių turtų, o ir vidinių bruožų). Vaikas apysakoje paveldi ne tik senelio grafo turtus, bet ir motinos bei tėvo nuoširdų charakterį, grožį, logišką mąstyseną. Sedriko personažu, kuriamas, ne tik kaip išorinis (gražių ir švelnių veido bruožų), bet kaip ir vidinis – protingo, žavaus, drąsaus, šaunaus vaiko modelis. "Sedrikas turėjo gražų veidą ir nuostabiai stiprią, grakščią figūrą. Jis mokėjo linksmai šypsotis ir gražiai kalbėti, buvo narsus ir kilnus, turėjo gerą širdį ir, atrodė, kad kiekvienas gali jį pamilti." Šiuo atveju, veikėjas turintis tokius bruožus žavi savo brandumu, prigimtinimi daro poveikį aplinkiniams, ypač – suaugusiems. Visas Bernett kūrinys sukasi būtent aplink šį, "žavingo vaiko modelį", kadangi daugiausiai dėmesio skiriama jaunajam personažui. Jis suaugesnis, savo puikiu išauklėjimu, brandumu daro įspūdį ir poveikį aplinkiniams, juos sužavi. Pasitelkiant tokį modelį, sukuriamas teigiamo, didaktiško kūrinio efektas, apsakymas tampa itin žavus. Taigi, vyrauja pedagogiškumas.
Daugiau spalvų prideda, jog vos septynerių metų, mažas, bet drąsus berniukas dar tampa ir lordu Fontlerojumi. Autorė, panašiai kaip ir Čarlzas Dikensas, toliau kuria panašią, tvirtą, drąsią, žavią berniuko asmenybę, kaip kad Oliveris Tvistas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLiteratūros namų darbas
KategorijaLiteratūra
TipasNamų darbai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis25.45 KB
AutoriusVytas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2011 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasD. Tamosiunienė
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasHumanitarinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word 2007 F.H. Burnett apysaku bruozai ir personazu paveikslai [speros.lt].docx
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 6 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • D. Tamosiunienė
  • 2011 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą